,

Çocuğunuza Bunları Asla Yapmayın!

Yazar

Aile içerisinde ebeveyn davranışlarının çocuklar üzerinde önemli ölçüde etkileri vardır. Anne ve Babaların çocuklarına nasıl davranmaları konusunda dikkat etmeleri gerekiyor. Bireyler bebeklik döneminden yetişkinliğe kadar her zaman çevresel etmenlerin etkisi altında kalıyorlar ve bu davranışlar ileride Travmatik sonuçlara neden olabiliyor.

Sert ve kapalı cümleler yerine açıklayıcı ve nezaket içeren cümleler daha yararlı olacaktır. Örneğin “sus ve git odanı topla!” Yerine daha anlatıcı “oyuncaklarını kutuya, elbiselerini dolaba koyar mısın?” olan bu cümle daha faydalı olacaktır.

Yargılayıcı olan söylemlerden uzak durmanız faydalı olacaktır.

Çocuklarınıza cevabı olmayan veya cevabını bilmediğiniz kapalı sorular sormak yerine daha açık ve kendini açıklayabilmesine yardımcı olacak sorular sormak yararlı olacaktır.

Başkalarıyla kıyaslamak yapılan en büyük hatalardan biridir. Kıyaslama yapmak yerine ona ne kadar güvendiğinizi belirtebilirsiniz.

Birine benzetmek çocukluktan yetişkinliğe kadar en yaygın davranışlardandır. Örneğin “gözlerinin dedeye, burnunun halaya, saçlarının teyzeye benzediği..” gibi yaklaşımlar bebeklikten yetişkinliğe kadar görülmektedir.

Bu yaklaşımlar bireyin öz güvenini zedeleyebilir. Bunun yerine onun ne kadar değerli ve özel olduğunu belirtmek en iyisi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir